Karartma Perde

Karartma perdeler sıfır ışık geçirgenliğine sahip özel kumaşlar kullanılarak üretilir. Aşırı güneş alan pencerelerde, toplantı ve konferans salonlarında,otel odalarında kullanıldığı gibi ayrıca yatak odalarında kullanılırlar.Projeksiyon cihazıyla sunum yapılan işyerlerinde ortamı karartma yapmak için kullanılan perde çeşitidir.

Karartma (Blackout )kumaş :Çift taraflı saten dokumadan yapılmış ortasında yer alan siyah iplikler sayesinde ışığı geçirmesine imkan sağlamayan kumaşlardan hazırlanmış perdelerdir.Mekana göre uygun farklı renk seçenekleri tercih edilebilir.Kumaş enleri (boy) 280-290 cm dir.Perde ray veya borularında hareket ettirilecek şekilde pilili dikilebilirler.

Karartma (Blackout ) stor : Zincirli veya yaylı stor mekanizması üzerine monte edilmiş sıfır ışık geçirgenlik sağlayan perdelerdir.Kumaşın dışa bakan kısmı pvc malzeme ile kaplıdır.Genellikle beyaz kaplı malzeme aynı zamanda güneşi geri yansıtarak ısıyı da  bir miktar keser.Stor perde kumaşlarında top enleri 200 cm olduğundan perdenin eni bu ölçüyle ile sınırlıdır.Yüksekliği 200 cm'yi geçmeyen camlarda kumaş eni , perdenin boyu olarak kullanılıp geniş ende perdeler üretilebilir.
     
 
Karartma Stor Perde Örneği 1
 
Karartma Stor Perde Örneği 2