Tül Perde:

Mekanlarımızın pencerelerinde yıllarca güpürlü tül, tergal tül, krinkle tüller, saten güneşlikler kullanarak perde ihtiyacımıza cevap veriyorduk.Günümüzde ise daha çok doğal görünümlü keten tüller, ipek tüller ve organza tüller kullanmayı tercih ediyoruz. Organza tüllerin çok çeşitli renk seçenekleri sunması ve polyester karışımlı olmasından dolayı kolay yıkanabilirliği onu ön plana çıkarmıştır.

Tül perdelerin enleri genellikle 300cm dir.İthal tüllerin yaygınlaşması, 140-150cm enindeki tüllerin kullanımını arttırmıştır.Bu endeki tüller genellikle katlamalı perdeler için uygundur.Tüller, perde raylarına veya perde borularına tül cinsine göre farklı pililerde dikilerek uygulanabilir.Amerikan, ekstrafor büzgülü,kırma ve kanun pili bunlardan bazılarıdır. Mekanımızda kullanacağımız tülün cinsine göre dikilecek pili sıklığı ve dikişi, perdenin duruşunu etkileyecek en önemli faktör olacaktır.

 

Pano-Fon Perde:

Pencerelerde kullanılan tül, katlamalı gibi perdelerin sağı ve soluna gelecek şekilde hazırlanan dekoratif amaçlı kumaş perdelerdir. Beraberinde kullanılan perdenin kumaş cinsine veya desenine göre farklı seçimler yapılabilir. Kullanılan kumaşın karakterine göre Amerikan,Kanun,boğma pililer şeklinde dikilebilirler. Güneşten korunması ve daha hatlı durması için arkası astarlanabilir. Bunlar perdenin duruşunu doğrudan etkileyen faktörlerdir. Kullanılacağı mekanın pencere genişliğine göre farklı enlerde ve sayılarda tercih edilebilirler.Örneğin 150cm enindeki camda sağda veya solda olacak şekilde tek pano kullanılırken, 200cm üzerindeki bir camda karşılıklı iki pano kullanılması tavsiye edilir. Perde boyları tercihe göre yere kadar olabilir veya 15-20 cm uzun olacak şekilde yere bırakılabilir. Perde pencere kenarlarına kuşak, broçol veya metal perde kolları gibi aksesuarlarla toplanabilir. Pano perdeler uygulama olarak tavandan perde raylarına veya duvardan perde borularına takılabilir.

 

Kapsüllü pano perde : Pano perdelerde, rustik borusu üzerinde kullanılan bir uygulama türüdür. Kumaşa açılan deliklere kapsül çakılarak perdenin boru üzerinde kolaylıkla hareketinin sağlanması ile çalışan bir modeldir. Bu perde kabin perdesi mantığında çalışır ve her iki tarafa da toplanabilir. Daha çok modern mekanlarda kapsüllü perde uygulamasını kullanabilirsiniz.

Biritli pano perde: Pano perdelerde rustik borusu üzerinde kullanılan bir uygulama türüdür. Perdenin rustik borusuna asılabilmesi için belli aralıklarla cırt cırtlı veya düğmeli olarak hazırlanan kulaklı perde modelidir. Düz veya pilili şekilde dikilebilir. Mutfaklarda, çocuk odalarında, yazlık evlerde ve cafelerde kullanılabilecek bir perde modelidir.