Katlama perde mekanizması, alınan cam ölçülerine göre üretilir. Üzerinde perdeyi hareket ettiren ip veya kurdelaların bulunduğu makaralar ve kumanda zinciri bulunur. İsteğe göre kullanılan ip ve kurdelaların perde kumaşıyla uyumlu renk seçeneği bulunmaktadır. Standart olarak plastik olan mekanizma zincirinin sarı veya krom rengi metal alternatifleri de mevcuttur. Perde mekanizmasına motorlu ve uzaktan kumandalı seçenekler uygulanabilir.

Genel olarak mekanlarında modern tarzı yakalamak isteyenler için katlamalı perdeler tercih edilir. Katlamalı perdede keten, tafta ve ipek kumaşların yanında organze tülde kullanılabilir.

Doğal Katlamalı Perde:

Doğal Katlamalı perde sistem olarak katlamalı perdeyle aynıdır.Çubuk kullanılmadığı için kumaşın arkasına dikilen özel extrofor ile doğal bir toplanış şekli vardır.Özellikle ince ve dökümlü kumaşlar tercih edilmelidir.Toplama payları 25 cm ile 30 cm arası değişir.Kullanılan kumaşın cinsine göre yıkama veya kuru temizleme yapılabilir.

Çubuklu Katlamalı Perde:

Katlamalı perdeler kademeli olarak kat kat toplanırlar ve açılırlar. önden veya arkadan çubuklu olarak dikilebilir. Çubuklar sayesinde düzenli bir toplama yapılmış olur. Perdenin toplanmış olarak yüksekliği, yapılan dikişe göre 25 cm ile 35 cm arasında değişir. Kumaş etekleri farklı kesilerek hareket kazandırılabilir. Perdelerin temizliğinin kuru temizleme ile yapılması önerilir.


Katlamalı perdelerin mekanizmasını görmek için buraya tıklayınız.  
  Katlamalı Perde Galerisi